W przyszłym roku pięć szkół podoficerskich resortu obrony narodowej przyjmą 1121 kandydatów wobec 1202 w tym roku. Najwięcej, bo 600 ochotników zacznie szkolenie w trzech edycjach w Szkole Podoficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.
W 2025 roku, zgodnie z decyzją szefa MON nr 97 z 20 sierpnia 2024 r. w sprawie naboru do szkół podoficerskich w 2025 r. na szkolenie wojskowe kandydatów do zawodowej służby wojskowej zakończone egzaminem na podoficera , szkolenie wojskowe kandydatów na podoficerów zostanie przeprowadzone w pięciu szkołach podoficerskich w Polsce. Są to: Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu ( 189 miejsc), Szkoła Podoficerska Sił Powietrznych w Dęblinie ( 600), Szkoła Podoficerska Marynarki Wojennej w Ustce (115), Szkoła Podoficerska Logistyki w Grupie (70) oraz Szkoła Podoficerska SONDA w Zegrzu (147). Każda z tych placówek oferuje specjalistyczne szkolenia, dostosowane do specyfiki różnych korpusów osobowych w Siłach Zbrojnych RP.
Kto może ubiegać się o szkolenie?
Nabór na szkolenie wojskowe w szkołach podoficerskich jest otwarty dla osób, które spełniają kryteria określone w rozporządzeniu MON z 5 kwietnia 2024 roku. Kluczowym wymaganiem jest posiadanie co najmniej świadectwa ukończenia szkoły średniej lub średniej branżowej. Kandydaci muszą również spełniać określone wymagania zdrowotne i psychofizyczne, niezbędne do pełnienia służby wojskowej.