Jak przygotować służbę zdrowia do warunków konfliktu, co zrobić, by instytucje wojskowe cywilne sprawnie współdziałały, ratując pacjentów, co zmienić pod wpływem wniosków z wojny na Ukrainie - o tym dyskutowali uczestnicy konferencji zorganizowanej w związku z 60-leciem Wojskowego Instytutu Medycznego znanego jako szpital na Szaserów.
„Dzisiejsze świętowanie postanowiliśmy połączyć z merytoryczną pracą u podstaw - dyskusją nad rolą i zadaniami wojskowej służby zdrowia w systemie bezpieczeństwa państwa” – powiedział, otwierając zorganizowaną przy udziale Akademii Wojsk Lądowych debatę „System ochrony zdrowia państwa: rola wojskowej służby zdrowia i jej zadania w czasie wojny i pokoju” dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego - Państwowego Instytutu Badawczego gen. broni prof. Grzegorz Gielerak.
Przypomniał, że oddany do użytku w 1964 r., po 11 latach budowy szpital był największym szpitalem - nie tylko wojskowym - w Polsce, a obecnie służy on cywilom i żołnierzom, zapewniając dostęp do największej w kraju liczby świadczeń udzielanych w jednej lokalizacji.