60 lat temu, 30 grudnia 1963 roku, Karol Wojtyła został arcybiskupem metropolitą krakowskim, stając się jednym z najważniejszych ludzi w Kościele rzymskokatolickim w Polsce.
Dynamiczny duszpasterz inteligencji i studentów, publicysta „Tygodnika Powszechnego”, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i seminariów duchownych, od 1958 r. biskup pomocniczy w Krakowie decyzją papieża Pawła VI z 30 grudnia 1963 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. Ojciec Święty tuż po świętach Bożego Narodzenia osobiście zadzwonił do krakowskiej kurii z ważną dla Kościoła w Polsce wiadomością. Uroczysty ingres odbył się nieco ponad trzy miesiące później w katedrze na Wawelu.
Duszpasterz, wykładowca, organizator
Podczas Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski 1–2 kwietnia 1964 r. – pierwszej, w której uczestniczył jako metropolita krakowski, ks. Wojtyła odczytał list prymasa Stefana Wyszyńskiego do premiera rządu PRL „w sprawie policyjnego planu akcji dywersyjnej na terenie parafii”. „To godne podkreślenia, że o odczytanie tego listu prymas zwrócił się do nowego metropolity krakowskiego. Tak abp Wojtyła […] wchodził w rzeczywistość, w której żył Kościół w Polsce pod rządami komunistów” – podkreślał ks. Jacek Urban.