80 lat temu, rankiem 3 listopada 1943 r., Niemcy rozpoczęli w nazistowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku (Lubelskie) masową egzekucję pod kryptonimem akcja „Erntefest”. Podczas tzw. krwawej środy rozstrzelali tu 18 tys. Żydów. Uroczystości upamiętniające ofiary mordu zaplanowano w piątek.
Kierownik Działu Historii w Państwowym Muzeum na Majdanku Wojciech Lenarczyk powiedział PAP, że 3 i 4 listopada 1943 r. przeprowadzono prawdopodobnie największą w historii zbrodni niemieckich jednorazową egzekucję polegającą na zamordowaniu praktycznie wszystkich więźniów żydowskich, jacy żyli jeszcze w trzech dużych obozach SS na Majdanku w Lublinie, w Trawnikach i w Poniatowej.
Przygotowania do akcji "Erntefest" ("Dożynki") prowadzone były w ścisłej tajemnicy. Rankiem 3 listopada 1943 r. na Majdanek wkroczyły duże jednostki policji i SS, które otoczyły obóz zwartym kordonem. Dotychczasowych żydowskich więźniów Majdanka i Żydów sprowadzonych m.in. z obozów pracy przy ul. Lipowej i z obozu na terenie byłej fabryki samolotów w Lublinie (tzw. Flugplatz) gromadzono na V polu więźniarskim.