80 lat temu na terenie opuszczonego przez Niemców obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie Sowieci utworzyli obóz dla internowanych żołnierzy Armii Krajowej. Obóz NKWD na Majdanku funkcjonował cztery tygodnie, jego więźniów wywieziono do łagrów sowieckich.
W sobotę 10 sierpnia w Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku o utworzeniu, funkcjonowaniu obozu NKWD i losach jego więźniów opowie dr Krzysztof Tarkowski z Archiwum Państwowego Muzeum na Majdanku. „Oprowadzi też uczestników spotkania po terenie byłego obozu na Majdanku, zwracając szczególną uwagę na miejsca związane z jego powojenną historią – obóz NKWD, punkt werbunkowy Wojska Polskiego czy obóz dla jeńców niemieckich” – poinformowała rzeczniczka Muzeum na Majdanku Agnieszka Kowalczyk-Nowak.
Niemcy utworzyli obóz koncentracyjny na Majdanku w październiku 1941 r. Więzionych tu było prawdopodobnie 130 tys. osób. Około 80 tys. straciło tu życie na skutek głodu, chorób, pracy ponad siły, a także w egzekucjach i komorach gazowych. 60 tys. z nich to byli Żydzi przywożeni do obozu z całej Europy. Na Majdanek trafiali też więźniowie polityczni, kryminalni, świadkowie Jehowy, homoseksualiści, jeńcy wojenni, ludzie ujęci podczas łapanek, wysiedleń i pacyfikacji.