10 października 1939 roku w Forcie VII w Poznaniu uruchomiony został pierwszy na terenie okupowanej II RP niemiecki obóz koncentracyjny – Konzentrationslager Posen. Był to największy w Wielkopolsce ośrodek eksterminacji polskich elit.
Dziś na terenie fortu odbędzie się uroczysty apel pamięci. Dzień później muzeum będzie miejscem konferencji „Fort VII w Poznaniu. Losy więźniów. Historia. Edukacja".
Ostatni więźniowie opuścili likwidowany obóz w kwietniu 1944 roku. Do tego czasu przez Fort VII przeszło do ok. 40 tys. ludzi. Liczba ofiar śmiertelnych mogła sięgnąć kilkunastu tysięcy osób. Oficjalna nazwa obozu była zmieniana dwukrotnie, nie miało to jednak wpływu na sytuację znajdujących się w nim więźniów.