90 lat temu, 13 maja 1934 r., premier Janusz Jędrzejewicz podał swój rząd do dymisji. Jego misja trwała niewiele ponad rok i przypadła na najtrudniejszy okres wielkiego kryzysu gospodarczego. Do historii przeszedł nie jako szef rządu, ale autor reformy szkolnictwa.
Urodził się 21 czerwca 1885 r. we wsi Spińczyce na Podolu. Był najstarszy z trójki rodzeństwa. Jego siostra Maria urodziła się w 1887 r. Podobnie jak jej bracia służyła państwu polskiemu, m.in. w MSZ i Oddziale II Sztabu Generalnego. Wacław, urodzony w 1893 r., był generałem WP i ministrem wyznań religijnych i oświecenia publicznego. Ojciec rodziny był chemikiem zatrudnionym w okolicznych cukrowniach. Matka, jako jedna z niewielu kobiet tamtej epoki, ukończyła seminarium nauczycielskie.
Podczas nauki w gimnazjach w Kijowie i Odessie zaangażował się w działalność tajnych organizacji młodzieżowych. Od 1903 r. studiował filozofię i matematykę na Uniwersytecie Warszawskim. Za udział w strajkach szkolnych został wydalony z uczelni. W tym czasie wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej. Studia dokończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Krakowie studiował fizykę. W 1907 r. wyjechał na dwa lata do Paryża. Studiował w prestiżowej École des Sciences Politiques. W 1909 r. rozpoczął w Warszawie pracę nauczyciela fizyki w prywatnych szkołach.