Australia przetrwała już wojnę handlową z Chinami. Canberra wdrożyła wnioski z tej konfrontacji w nowej strategii obronnej, przewidując nietypowe środki militarne. W czasie gdy zachodni politycy — z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem — zabiegają o wpływy Pekinu, Australia patrzy na to z pobłażaniem. Od pewnego czasu Canberra nie chce już stać z boku i przyglądać się ciągłej rozbudowie zdolności wojskowych Pekinu — stało się to jasne od czasu ogłoszenia paktu bezpieczeństwa AUKUS z Wielką Brytanią i USA w 2021 r., w ramach którego Australia otrzyma atomowe okręty podwodne.
"Australia stoi w obliczu najbardziej złożonego i wymagającego środowiska strategicznego od czasów II wojny światowej" — stwierdziło w środę 17 kwietnia australijskie ministerstwo obrony, które ogłosiło pierwszą krajową strategię obronną.
Minister obrony Australii Richard Marles powiedział dziennikarzom, że jego kraj dokonuje "historycznej inwestycji". Chodzi o przekształcenie Australijskich Sił Obronnych i wyposażenie ich "tak, aby mogły przetrwać w znacznie bardziej niepewnym świecie".