Mianowanie żołnierzy zawodowych w korpusie podoficerskim i oficerskim może nastąpić po dwóch latach, w aktywnej rezerwie w korpusie szeregowych po 20 dniach służby, a w pasywnej rezerwie po odbyciu 10 dniowych ćwiczeń - przewiduje opublikowany projekt rozporządzenia MON w sprawie mianowania na stopnie wojskowe. Dotyczy żołnierzy zawodowych i rezerwy, pełniących służbę w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny oraz osób, które z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia nie podlegają obowiązkowi służby wojskowej.
Jest to akt wykonawczy do obszernego art. 140 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2022 r. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347 i 641). Nowością wprowadzoną w ustawie oraz w projekcie rozporządzenia MON jest fakt, że stopień wojskowy szeregowego (marynarza) nadaje szef wojskowego centrum rekrutacji podczas kwalifikacji wojskowej albo w ramach postępowania rekrutacyjnego mającego na celu powołanie do służby wojskowej, w formie wpisu w ewidencji wojskowej.
Nowe przepisy mają zastąpić rozporządzenie MON z 30 kwietnia 2010 r. w sprawie mianowania na stopnie wojskowe. Określają inne niż prezydent RP i minister obrony narodowej organy uprawnione do mianowania.