Dla zrealizowania przysługującego żołnierzowi prawa do wypłaty świadczenia mieszkaniowego niezbędne jest złożenie stosownego wniosku do właściwego miejscowo organu Agencji Mienia Wojskowego (AMW), przepisy ustawy z 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej nie przewiduje w tym zakresie działania organów AMW z urzędu. Jedynie w razie odmowy przyznania żołnierzowi zawodowemu świadczenia mieszkaniowego albo orzekania o zwrocie świadczenia mieszkaniowego wypłaconego nienależnie lub w nienależnej wysokości należy wydać decyzję administracyjną – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Świadczenie mieszkaniowe w zamian za kwaterę internatową
W sprawie rozpoznanej przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 maja 2024 r. (sygn. akt III OSK 1518/23) żołnierz wystąpił z wnioskiem o przyznanie świadczenia mieszkaniowego w zamian za brak kwatery pozostającej w zasobach Agencji Mienia Wojskowego (dalej: AMW). Poinformował, że kwaterę internatową ostatecznie rozliczył się z AMW.
Dowódca żołnierza w odpowiedzi wyjaśnił, że taki wniosek składa się za pomocą profilu zaufanego na platformie e-PUAP lub w wersji papierowej na adres Oddziału Regionalnego Agencji Mienia Wojskowego. W piśmie wskazano ponadto, że Agencja Mienia Wojskowego jedynie występuje z zapytaniem do macierzystej jednostki wojskowej o potwierdzenie pełnienia służby przez zainteresowanego, po czym po odesłaniu takiego potwierdzenia, rozpoczyna wypłatę świadczeń od dnia złożenia wniosku.