W ciągu ostatnich sześciu lat Federalny Urząd Kryminalny (BKA) wszczął łącznie 17 postępowań w związku z podejrzeniami o prawicowy ekstremizm.
Dane te wynikają z odpowiedzi rządu na zapytanie posłanki do Bundestagu partii Lewica Martiny Renner, które zostało dziś (08.06.2024) udostępnione francuskiej agencji informacyjnej AFP.
Kilkanaście przypadków
O sprawie tej jako pierwszy poinformował magazyn „Der Spiegel”. Jak podano, postępowania zainicjowane w lipcu 2018 roku dotyczyły łącznie 15 funkcjonariuszy i pracowników Federalnego Urzędu Kryminalnego.
W 13 przypadkach wyciągnięto wobec nich konsekwencje. Trzech funkcjonariuszy zostało zwolnionych, a z pięcioma pracownikami zatrudnionymi na podstawie umowy zbiorowej o pracę ją rozwiązano, choć jedno zwolnienie zostało później uchylone przez sąd pracy. W pięciu przypadkach zastosowano środki dyscyplinarne, co oznacza na przykład obniżenie wynagrodzenia lub ukaranie grzywną.