Bruksela pyta władze Polski o środowiskowe konsekwencje bariery w Puszczy Białowieskiej. A europosłowie wzywają, by gościnność wobec Ukraińców nie przyćmiewała tragedii na pograniczu z Białorusią.
Budowa polskiej bariery na granicy z Białorusią była w czwartek (5.5.2022) tematem debaty Parlamentu Europejskiego, podczas której europosłowie – oprócz spraw humanitarnych – zajęli się wpływem ogrodzenia na Puszczę Białowieską. Ylva Johansson, komisarz UE ds. wewnętrznych, poinformowała, że Komisja Europejska w kwietniu skierowała do władz Polski pismo z pytaniem o ocenę budowy muru w kontekście obszaru chronionego „Natura 2000”.
– Zgodnie z prawem UE można chronić zarówno środowisko, jak i bezpieczeństwo publiczne. Możemy i musimy robić obie te rzeczy, ale ponadto musimy przestrzegać procedur ustanowionych przez prawo – powiedziała Johansson. Ocena środowiskowa powinna być dokonywana nie podczas, lecz przed budową. Racje bezpieczeństwa publicznego, jak podkreślała Johansson, mogą wziąć górę nad wymogami ochrony środowiska, choć zgodnie z dyrektywą środowiskową władze powinny zaproponować środki łagodzące straty.