Były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen wezwał do utworzenia nowego sojuszu militarnego w Europie. - Jesteśmy teraz świadkami rozpadu NATO - ostrzegł. Jego zdaniem do nowego projektu powinny zostać zaangażowane państwa, które spełniają "surowe" kryteria. Przekonywał, że konieczne jest też włączenie do niego Ukrainy. - Potrzebujemy jej jako bastionu przeciwko Rosji - stwierdził.
Były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen w wywiadzie dla "Die Welt" stwierdził, że "jesteśmy teraz świadkami rozpadu NATO, a to jest niebezpieczne". Powodem kryzysu jest słabnące zaangażowanie Stanów Zjednoczonych jako lidera Paktu Północnoatlantyckiego.
- Prezydent Donald Trump wyraził tak wiele wątpliwości co do swojego zaangażowania w Artykuł 5 i obronę Europy, że wniosek dla Europejczyków może być tylko jeden: musimy stanąć na własnych nogach i być w stanie sami obronić nasz kontynent - stwierdził duński polityk.