Najwyższa Izba Kontroli opisuje nieprawidłowości dotyczące wydatkowania środków z Funduszu Patriotycznego. Kontrolerzy prześwietlili beneficjentów, którym przekazano łącznie 11 mln zł. Z ustaleń NIK wynika, że niektórych przypadkach projekty miały "niewielki związek" z celami Funduszu. Beneficjenci kupili na przykład kawalerkę z przeznaczeniem na "centrum konferencyjne".
Najwyższa Izba Kontroli podaje, że Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego (od czerwca tego roku imienia Gabriela Narutowicza) wydał w ramach Funduszu Patriotycznego 102 mln zł w okresie 2021-2023.
NIK prześwietliła środki z Funduszu Patriotycznego
Środki z funduszu miały trafiać na projekty realizujące "politykę pamięci w zakresie historii i dziedzictwa Polski", promujące postawy patriotyczne, "budujące szacunek, więzi i współodpowiedzialność za polskie dziedzictwo kulturowe", a także wspomagające "badania nad historią i dziedzictwem Polski". O wynikach kontroli Funduszu Patriotycznego NIK informowała już w czerwcu. Teraz Izba informuje o skontrolowaniu sposobu wydatkowania środków przez beneficjentów FP: Stowarzyszenia Straż Narodowa, Fundacji Służba Niepodległej, Fundacji Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum, Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych, Fundacji DABAR - Dialog Kultur i Religii Pogranicza Polski, Ukrainy i Słowacji, Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Fundacji Action-Life.