FZZ, NSZZ „Solidarność” i OPZZ domagają się 15-procentowych podwyżek dla budżetówki i służb mundurowych. Rząd na razie mówi zaledwie o 2,5 procentach. Związkowcy ostrzegają, że utrzymywanie wzrostu płac jedynie na poziomie inflacji pogłębi kryzys kadrowy w Policji, administracji i całym sektorze publicznym. Negocjacje dotyczące podwyżek w 2027 roku dopiero się zaczęły, ale już teraz widać ogromną rozbieżność między oczekiwaniami strony społecznej a planami rządu.
Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych przedstawili ministrowi Finansów i Gospodarki wspólną propozycję wskaźników makroekonomicznych determinujących sytuację dochodową pracowników i świadczeniobiorców w 2027 roku. Strona społeczna domaga się 15-procentowej podwyżki dla budżetówki, w tym również służb mundurowych.