Od 200 do 600 tysięcy zł mogą wynieść rekompensaty dla weteranów poszkodowanych z co najmniej 30 proc. uszczerbkiem na zdrowia, jeśli zostanie przyjęty przez rząd, zaakceptowany przez parlament i podpisany przez prezydenta RP projekt nowelizacji ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa.
Projekt nowelizacji ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2112) został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Przygotował go resort obrony narodowej i obejmuje nie tylko weteranów poszkodowanych – żołnierzy, ale także poszkodowanych funkcjonariuszy z MSWiA oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu służących w misjach poza granicami, po spełnieniu określonych warunków.
Obecnie weterani poszkodowani mogą ubiegać się o zadośćuczynienie wyłącznie na drodze sądowej, która zakończyła jak na razie wydaniem jednego wyroku. Chodzi o st. plut. Mariusza Saczka, który został ranny w 2010 r. w Afganistanie razem z innymi żołnierzami z kołowego transportera opancerzonego Rosomak, pod którym wybuchła mina. Saczek miał w trzech miejscach złamany kręgosłup i uszkodzony rdzeń kręgowy; doznał też innych obrażeń. Przed sądem weteran domagał się 2 mln zł odszkodowania i zadośćuczynienia. Sąd uwzględnił ponad 350 tys. zadośćuczynienia oraz ponad trzy tys. comiesięcznej renty na zwiększone potrzeby.