W ubiegłym tygodniu Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia MON ws. dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W połączeniu z innymi przepisami wykonawczymi dotyczącymi wojskowych centrów rekrutacji, zgłaszania się do tej służby, kwalifikacji przydatnych w siłach zbrojnych czy książeczek wojskowych, są to kluczowe regulacje dla powiększenia liczebności sił zbrojnych. Na co mogą liczyć ochotnicy i jakie mogą czekać ich niespodzianki?
Projekt rozporządzenia MON ws. dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej został opracowany jako wykonanie delegacji zawartej w art. 151 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Ustawa weszła w życie od 23 kwietnia, ale na nie wszystkie przepisy wykonawcze do niej zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw. Ten projekt wykonawczy wejdzie w życie następnego dnia po publikacji.
W celu zwiększenia liczebności Sił Zbrojnych RP ustawa o obronie Ojczyźnie przewidziała trzy rodzaje czynnej służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową oraz dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę. Ponadto zmieniła zasady rekrutacji do wojska. W tym celu w miejsce terenowych organów administracji wojskowej ( 18 WSzW i 86 WKU powołano Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji z ponad 240. etatami i 15. wydziałów zamiejscowych (byłe WSzW) a 86 WKU przemianowane na wojskowe centra rekrutacji. Celem jest stworzenie 250 tysięcznej armii zawodowej oraz 50 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zgodnie z zaprojektowanymi przepisami, powołanie do służby następuje na wniosek osoby zainteresowanej w formie decyzji administracyjnej wydanej przez szefa wojskowego centrum rekrutacji. Termin stawiennictwa jest ustalany przez szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.