Dziś w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, który zakłada wprowadzenie dodatku do emerytury dla strażaków ochotników. Projekt zakłada, że każdy strażak-ochotnik na emeryturze, który miałby udokumentowane minimum 10 lat aktywnej służby w OSP, otrzymałby dodatek do emerytury w kwocie 20 zł za każdy rok służby.
Projekt obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej przedstawił dziś w Sejmie Janusz Kazimierz Konieczny, wiceprezes Zarządu Głównego ZOSP RP.
- W 2018 roku na szeroko pojętą ochronę przeciwpożarową wydano z budżetu blisko 3 miliardy złotych, z czego 78% trafiło do jednostek państwowych, w tym PSP. Ilu dodatkowych strażaków musiałaby zatrudnić Państwowa Straż Pożarna, by zastąpić strażaków OSP? Ile stanowi wartość uratowanego przez ochotników mienia? Czy da się wycenić uratowane przez nich życie? - pytał Janusz Kazimierz Konieczny.
Projekt zakłada, że strażacy OSP, którzy co najmniej przez 10 lat były członkami OSP i brali czynny udział w akcjach gaśniczych, otrzymywaliby dodatek do swojej emerytury w kwocie 20 złotych za każdy rok udokumentowanej służby. Dokument potwierdzający aktywny udział strażaka w działaniach przygotowywałby wójt gminy, na terenie której znajduje się dana jednostka OSP.