Funkcjonariuszy Służby Więziennej czekają zmiany w systemie naliczania wysokości dodatku z tytułu wysługi lat. Zatwierdzone zostały one już przez kierownictwo formacji oraz resortu sprawiedliwości. Nie obejmą one jednak wszystkich mundurowych, a tych z odpowiednio wysokim stażem służby.
Kierownictwa Służby Więziennej oraz resortu sprawiedliwości spotkały się z przedstawicielami związków zawodowych w ośrodku w Popowie i ustalili parę finansowych kwestii, istotnych dla więziennych mundurowych. Po pierwsze, uzgodniono nowe zasady ustalania wysokości dodatku z tytułu wysługi lat dla funkcjonariuszy. Po drugie, nie później niż 1 sierpnia br. uruchomione mają zostać środki finansowe na wypłatę dodatków czasowych. Po trzecie, uruchomione mają zostać środki na wypłatę nagród uznaniowych, nie tylko dla mundurowych, ale i dla pracowników cywilnych formacji. Jak podkreśla Centralny Zarząd Służby Więziennej, ustalenia te mają zmotywować doświadczonych funkcjonariuszy do pozostania w służbie.
W przypadku wysługi lat chodzić ma, jak tłumaczył w rozmowie z InfoSecurity24.pl Czesław Tuła, przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, o doliczanie - między przedziałami wysługi lat - po jeden procent za każdy rok służby do wskazanej w ustawie o Służbie Więziennej wysokości dodatku. Zmiany nie mają jednak dotyczyć mundurowych z mniejszym stażem, tylko najprawdopodobniej tych, którzy w służbie będą od co najmniej 10 lat. Przykładowo, obecnie, zgodnie z przepisami, otrzymują oni dodatek w wysokości 15 proc. uposażenia zasadniczego po 10 latach służby. Zgodnie z planem, po modyfikacjach otrzymają oni o jeden proc. więcej za kolejny rok, czyli 16 proc. po 11 latach, 17 proc. po 12 latach, 18 proc. po 13 latach i 19 proc. po 14 latach. Po tym czasie wejdą w kolejny próg, czyli po 15 latach służby, po którym stosowana będzie ta sama zasada.