Nie ma regulacji zapewniających wsparcie finansowe dla opiekuna psa wycofanego po latach ze służby. Takiego czworonoga, który przez lata był np. ratownikiem, przygarnia zwykle jego dotychczasowy przewodnik i przez lata utrzymuje. MSWiA nie wyklucza, że w związku z nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, pojawi się specjalny ekwiwalent na "emerytowane" psy.
W służbach mundurowych służy ponad 1500 psów. Najwięcej, około 900, w policji . To głównie psy patrolowo-tropiące, ale też specjalistyczne - do lokalizacji zwłok, lokalizacji śladów zapachowych, narkotyków, materiałów wybuchowych, typowe psy bojowe wykorzystywane np. przy zabezpieczeniach imprez masowych lub akcjach antyterrorystycznych.
Czworonogi wykorzystują w swojej pracy również Służba Ochrony Państwa, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Wojsko Polskie, Krajowa Administracja Skarbowa, Służba Więzienna i Służba Ochrony Kolei. W tej ostatniej służy już około 100 czworonogów, ale jak podkreśla Marcin Żywiołek, rzecznik prasowy SOK, planowane jest dokupienie kolejnych. - To są psy, które pełnią służbę patrolowo-obronną, kiedy jest potrzeba użycia środków przymusu bezpośredniego – mówi Marcin Żywiołek.