Z emerytury policyjnej może skorzystać funkcjonariusz, który w momencie zwolnienia ze służby ma 25 lat pracy w Policji. Gdy skorzysta z takiego prawa, ma też możliwość podjęcia innej pracy.
Do 2013 roku wystarczyło, że policjant przepracował 15 lat w służbie i mógł przejść na emeryturę. Teraz jest inaczej chociaż emerytom mundurowym przysługuje wiele przywilejów. Prawo do emerytury mundurowej ma m.in. policjant, funkcjonariusz UOP, ABW, CBA, Straży Granicznej, BOR, straży pożarnej czy służby więziennej.
Emerytura policyjna – aktualne przepisy
Wcześniej, gdy funkcjonariusz przepracował 15 lat, mógł przejść na emeryturę. Dostawał świadczenie w wysokości 40 proc. ostatniej pensji. Za każdy kolejny przepracowany rok było to o 2,6 proc. więcej. Ci, którzy rozpoczęli służbę w 2013 roku, mogą skorzystać z emerytury dopiero po 25 latach służby. Muszą też mieć skończone 55 lat. Do stażu pracy wliczany jest czas, kiedy policjant był np. zawieszony w czynnościach ze względu na prowadzone postępowanie karne i został uniewinniony albo gdy sprawa była umorzona, a także wtedy, gdy zajmował się wychowywaniem dzieci przez okres nie dłuższy niż trzy lata.