Gen. bryg. Mieczysław Boruta-Spiechowicz (1894-1985) został Honorowym Obywatelem Zakopanego. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli jednogłośnie podczas uroczystej sesji Rady Miasta, która odbyła się we wtorek na Placu Niepodległości.
Akt nadania tytułu odebrał w imieniu środowiska wojskowego generał brygady Marcin Dusza - dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich im gen. Boruty-Spiechowicza. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, wojska, duchowieństwa, organizacji społecznych oraz mieszkańcy miasta.
Burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz podkreślił, że gen. Boruta-Spiechowicz pozostaje jedną z najważniejszych postaci związanych z historią miasta i regionu. Przypomniał, że po osiedleniu się pod Tatrami generał angażował się w działalność kombatancką, troszczył się o swoich dawnych żołnierzy oraz dbał o miejsca pamięci narodowej. Jak zaznaczył, „jego życiorys jest świadectwem służby Polsce i symbolem patriotyzmu zakorzenionego zarówno w tradycji legionowej, jak i podhalańskiej”. Burmistrz zwrócił także uwagę, że zgodnie ze swoją wolą generał został pochowany w legionowej kwaterze na Nowym Cmentarzu w Zakopanem, obok żołnierzy, z którymi był związany.