Polową mszą świętą oraz apelem poległych na Polskim Cmentarzu Wojennym w Casamassima we Włoszech delegacja z Polski oddała w środę hołd żołnierzom gen. Władysława Andersa. Casamassima zapisała się w pamięci jako miejsce nadziei, opieki i troski o żołnierzy - powiedział szef UdSKiOR Lech Parell.
Uroczystość, którą zorganizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ambasada RP we Włoszech, to część obchodów 82. rocznicy bitwy o Monte Cassino.
- Dziś spotykamy się na Polskim Cmentarzu Wojennym w Casamassima - jednym z widocznych i przejmujących do obecnej chwili, śladów po tej straszliwej i wyniszczającej wojnie. Casamassima to jest miejsce szczególne – inne niż pola bitewne, inne niż majestatyczny cmentarz na wzgórzu klasztornym, ale równie ważne w historii 2. Korpusu Polskiego i w naszych sercach. Spoczywają tu żołnierze różnych formacji - artylerzyści, saperzy, piechurzy, pancerniacy i lotnicy. Są wśród nich oficerowie i szeregowcy, Polacy z różnych stron przedwojennej Rzeczypospolitej - z Kresów Wschodnich, Wielkopolski, Mazowsza, Małopolski, ze Śląska i Pomorza - powiedział minister Parell.