Rosja "prowadzi konkretne przygotowania" do starcia z NATO, a po zakończeniu wojny z Ukrainą potrzebować będzie zaledwie roku, aby zgromadzić wystarczające siły do "konfliktu regionalnego" z sojuszem — wynika z raportu holenderskiej Służby Wywiadu Wojskowego i Bezpieczeństwa (MIVD) za rok 2025.
Według holenderskiej agencji wywiadowczej celem ataku Rosji nie będzie militarne pokonanie NATO, ale "polityczny rozłam poprzez ograniczone zdobycze terytorialne". Wywiad nie wyklucza, że aby osiągnąć ten cel, Moskwa ucieknie się do szantażu nuklearnego.
Trwającą już piąty rok wojnę w Ukrainie MIVD uważa za "część długoterminowych dążeń Rosji do fundamentalnej zmiany architektury bezpieczeństwa Europy i międzynarodowego porządku prawnego".