Ponad 400 tys. różnych badań wykonywanych jest rocznie w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach (Lubelskie). Ta jedna z najnowocześniejszych placówek naukowo-badawczych w dziedzinie weterynarii w Europie i na świecie świętuje 80-lecie swego istnienia.
Do głównych zadań Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIWet-PIB) w Puławach należy prowadzenie badań naukowych w zakresie ochrony zdrowia zwierząt, ale też bezpieczeństwa i higieny żywności pochodzenia zwierzęcego czy pasz. Kadra naukowa i pracownicy PIWet-u zajmują się diagnostyką i zwalczaniem chorób bakteryjnych i wirusowych zwierząt w tym m.in. bydła, owiec, drobiu, świń, pszczół, ryb, psów, kotów. Osobny dział Instytutu prowadzi badania jakości weterynaryjnych produktów leczniczych i kontrolę biopreparatów.
"Każdego roku Instytut odgrywa kluczową rolę w reagowaniu na zagrożenia epizootyczne, takie jak afrykański pomór świń (ASF), grypa ptaków, pryszczyca czy niebezpieczne zoonozy (choroby odzwierzęce - PAP), które mogą stanowić realne zagrożenie także dla zdrowia ludzi. W takich sytuacjach Instytut staje się centrum dowodzenia – diagnozuje, doradza, opracowuje strategie działania, a czasem dosłownie decyduje o tym, czy zagrożenie zostanie opanowane, zanim wymknie się spod kontroli" - wskazał dyrektor PIWet-PIB prof. Stanisław Winiarczyk.