„Powoływanie się na bezpieczeństwo narodowe nie może służyć jako carte blanche do wprowadzania środków, które budzą wątpliwości co do zgodności ze standardami w zakresie praw człowieka”, pisze do senatorów i senatorek Komisarz Praw Człowieka Rady Europy
23 LIPCA po południu ustawa o użyciu broni trafi pod obrady komisji senackich. Najpewniej 24 lipca ustawę przyjmie Senat. Ustawa zakłada, że funkcjonariusz, który użyje broni w obronie granicy — nawet z naruszeniem prawa — nie poniesie konsekwencji. Ustawa wprowadza także nową formę operacji wojskowej w czasie pokoju. W odpowiedzi na zatrzymanie żołnierzy na granicy, o którym głośno było na początku czerwca 2024 r.,w ustawie uwzględniono „honor żołnierza”:
„Żołnierze Żandarmerii Wojskowej w toku wykonywania czynności służbowych mają obowiązek respektowania godności ludzkiej, przestrzegania i ochrony praw człowieka, poszanowania godności i honoru żołnierza i służby wojskowej, w tym munduru żołnierza Wojska Polskiego, a także wykonywania tych czynności w sposób możliwie najmniej naruszający dobra osobiste osoby, wobec której są podejmowane.”