W dniu 25 listopada 2022 r. w Warszawie zebrał się Komitet Protestacyjny NSZZ Policjantów i dokonał oceny propozycji przedstawionej dzień wcześniej przez Wiceministra Macieja Wąsika na spotkaniu z Federacją Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Komitet przygotował też katalog dalszych działań protestacyjnych na wypadek nieosiągnięcia porozumienia w najbliższym czasie.
Dzisiejsze posiedzenie Komitetu Protestacyjnego nie przyniosło ostatecznej odpowiedzi ani w sprawie tego, kiedy dojdzie do porozumienia, ani też tego, jak długo potrwa protest i jakie przybierze formy. Jednakże decyzja o zaostrzeniu akcji protestacyjnej od grudnia w przypadku braku porozumienia już zapadła. Akcja pouczeń oraz kampania medialna w mediach społecznościowych trwa. Wczorajsze spotkanie z Wiceministrem Wąsikiem miało dość burzliwy przebieg. Wiceminister co prawda przedstawił lepszą propozycję przyszłorocznych podwyżek, ale ona również jest nie do zaakceptowania w obecnym kształcie.
Z nowej propozycji Wiceministra wynika, że element podwyżki odnoszący się do waloryzacji na poziomie 7,8% nie będzie liczony od uposażenia zasadniczego a od uposażenia brutto, co na poszczególnych grupach zaszeregowania ma zapewnić znacznie większe kwoty niż w pierwotnej propozycji. Jednak na konkretne wyliczenia w tym zakresie będziemy musieli poczekać do przyszłego tygodnia. Jedną z przyczyn jest wątpliwość odnosząca się do wysokości wskaźnika waloryzacji uposażenia. Z krytykowanej przez związki propozycji Rządu wynika bowiem, że przyszłoroczna podwyżka wprowadzona zostanie od 1 marca, co powoduje, że wskaźnik waloryzacji ma wynieść nie 7,8%, ale – 9,3%. O tym, że wskaźnik waloryzacji ma być wyższy i będzie miał tzw. „skutek przechodzący”, czyli trwały, zapewnił Wiceminister, zapowiadając równocześnie o uregulowaniu tego rozwiązania w stosownym rozporządzeniu.