Rzecznik generalny TSUE wydał opinię na temat wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 2021 roku dotyczących sądownictwa. Ocenił on, że "poważnie naruszają autonomię i skuteczność prawa Unii Europejskiej", a "polskiego Trybunału Konstytucyjnego nie można uznać za niezawisły i bezstronny sąd".
TSUE o polskim Trybunale Konstytucyjnym: Rzecznik generalny Dean Spielmann zaproponował Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), aby stwierdził on, że "Polska uchybiła ciążącym na niej zobowiązaniom" wynikającym z członkostwa w Unii Europejskiej. "Stanowiące bezprecedensową rebelię stanowisko przyjęte przez polski Trybunał Konstytucyjny w wyrokach z 14 lipca i 7 października 2021 roku poważnie narusza pierwszeństwo, autonomię i skuteczność prawa Unii" - stwierdził rzecznik generalny TSUE w opinii opublikowanej we wtorek 11 marca.
O co chodzi? We wskazanych dniach polski Trybunał Konstytucyjny wydał dwa wyroki kwestionujące zgodność prawa Unii oraz orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości z polską Konstytucją. 14 lipca 2021 roku stwierdził on bowiem, że zobowiązanie Polski do natychmiastowego zawieszenia przepisów krajowych dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego "narusza zasadę przyznania kompetencji i polską tożsamość konstytucyjną". Z kolei 7 października 2021 r. Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją niektóre przepisy prawa Unii, które uprawniają sędziów krajowych do kontroli zgodności z prawem procedur powołań sędziowskich.