Dokładnie 70 lat temu, 14 września 1954 r., na radzieckim poligonie Tockoje przeprowadzono manewry "Snieżok" z udziałem dwóch pełnych dywizji radzieckich wojsk lądowych. Temat ćwiczenia postawiono iście nowatorski: "przełamanie przygotowanej obrony taktycznej wroga za pomocą broni atomowej"!
Sam pomysł przeprowadzenia ćwiczeń wojskowych z użyciem broni jądrowej narodził się w ZSRR już w 1949 r., kiedy w Semipałatyńsku dokonano detonacji pierwszej radzieckiej bomby atomowej. Zrealizowano go jednak dopiero po pięciu latach, po opracowaniu 20 różnych wariantów ćwiczeń. Na miejsce ćwiczeń wybrano poligon wojsk lądowych na północ od wsi Tockoj, położonej w rejonie Orenburga nad Uralem. Co istotne, słabo zaludniony obszar był podobny pod względem rzeźby i roślinności do terenu dominującego w krajach europejskich, na terytorium których rozważano prowadzenie działań bojowych z użyciem broni atomowej.
Udział w ćwiczeniach brało 44 tys. żołnierzy, 600 czołgów i dział samobieżnych, 600 transporterów opancerzonych, 500 dział i moździerzy, 6 tys. pojazdów oraz 320 samolotów. W obszarach rozmieszczenia wojsk wykopano ponad 380 km okopów oraz zbudowano ponad 500 ziemianek i innych schronów.