W polskiej armii nieznany jest system cywilny wspierający i motywujący pracownika tzw. benefity. Z medialnych doniesień wynika, że w MON trwają prace nad alternatywnym wojskowym produktem, czyli tzw. Kartą Rodziny Wojskowej (KRW). Zmiany mają dotyczyć nie tylko żołnierzy, ale także ich rodzin, pracowników wojska, weteranów oraz emerytów i rencistów wojskowych. Jest to dobry kierunek i zapewne bardzo oczekiwany w mundurowym środowisku, bo proponowane rozwiązania mają być również powielone wśród funkcjonariuszy i pracowników MSWiA. Zasadniczym problemem będzie czy program się przymnie i jak będzie atrakcyjny dla nowych użytkowników?
- MON proponuje Kartę Rodziny Wojskowej, a żołnierz dalej nie ma dostępu do karty sportowej,
- Realizacja obowiązkowych zajęć sportowych przez żołnierzy jest fikcją,
- Kontrola NiK ujawnia, że szkolonym żołnierzom nie zapewniono niezbędnej infrastruktury do ćwiczeń,
- Problemy wojskowego emeryta, czyli loteria ze zniżkami w komunikacji miejskiej.
25 października br. minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował opinię publiczną, że w ministerstwo przygotowało projekt ustawy w sprawie wprowadzenia Karty Rodziny Wojskowej. Równolegle trwają prace legislacyjne nad projektem Karty Rodzin Mundurowych MSWiA, szczegóły mają być ogłoszone 11 listopada.
Żołnierz bez karty sportowej
Pojawia się pytanie: czy służby mundurowe i wojsko skorzystają z już istniejących produktów obecnych na cywilnym rynku pracy w postaci benefitów pozapłacowych? Czas pokaże. Benefity pozapłacowe – co to jest takiego? To wszelkie świadczenia, które pracownikom daje firma poza pensją zasadniczą oraz premią. Przyjmują formę rzeczową w postaci karty uprawniającej do korzystania z różnych usług oraz zniżek wspierających zdrowie i żywienie, bony zakupowe, prezenty dla pracowników i dzieci (np. paczki świąteczne), dopłaty do dojazdów do pracy, organizacji wyjazdów integracyjnych, ubezpieczenia medycznego oraz na życie, itp.
Niestety, polski żołnierz w dalszym ciągu nie ma dostępu do najpopularniejszego programu, czyli karty sportowej. Benefity sportowe zapewniają dostęp – w niejednym przypadku całodobowo – do różnych obiektów sportowych i rekreacyjnych, takich jak siłownie, kluby fitness, szkoły walki, szkoły tańca, korty tenisowe, ścianki wspinaczkowe czy baseny. W wielu tych obiektach można skorzystać z odnowy biologicznej (masaże, kąpiele, jacuzzi i sauny czy grota solna). Karta udostępnia również rower miejski i promocyjnie wejściówki do kina.