Były premier Mateusz Morawiecki opublikował w mediach społecznościowych film pokazujący "niemieckie wojsko" w okolicach Lubieszyna, pytając, kiedy rząd "z tym skończy". W ten sposób podważył nie tylko obecność wojsk NATO w Polsce, ale też udział Polski w sojuszu.
"Niemieckie wojsko w Polsce czuje się jak u siebie. To przejście w Lubieszynie. Pytanie do rządu – kiedy z tym skończycie?" - napisał po południu 16 lipca w poście na portalu X były premier i poseł Prawa i Sprawiedliwości Mateusz Morawiecki. Do swojego wpisu załączył nagranie, na którym widać auto z napisem "Bundeswehr" na przednich drzwiach. Bundeswehr to wojsko Republiki Federalnej Niemiec. Na filmik nałożono napis: "Przejście graniczne w Lubieszynie. Bundeswehra wjeżdża jakby to dalej był Stettin a nie Szczecin" (pisownia oryginalna).