Wiesław Gołas miał osiem lat, gdy wybuchła II wojna światowa. Wstąpił do Szarych Szeregów, otrzymał konspiracyjny pseudonim "Wilk". Podczas jednej z akcji został złapany. Trafił do gestapowskiej katowni. "Przesłuchujący mnie Niemiec wybrał dla mnie nahaj z wyjątkowo grubą końcówką. A pamiętam, że wybierał długo i to tak, żebym dobrze widział" — wspominał wybitny polski aktor.
Wiesław Gołas — wybitny polski aktor teatralny, filmowy i kabaretowy — zmarł nad ranem 9 września 2021 r., miesiąc przed 91. urodzinami. Gdyby nie II wojna światowa, zapewne poszedłby w ślady swojego ojca, który był ogniomistrzem w 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach i wybrał karierę zawodowego wojskowego. Zanim Teofil Gołas wyruszył na wojnę, przeprowadził z ośmioletnim synem poważną rozmowę. Poprosił Wiesia, by zaopiekował się matką i siostrą Basią. Zostawił mu szablę.
Po upadku kampanii wrześniowej Teofil Gołas dostał się do niemieckiej niewoli, ale udało mu się uciec z transportu do obozu jenieckiego i wrócić do Kielc. Działał w konspiracji. W 1942 r. został aresztowany przez Niemców, osadzony w więzieniu przy ul. Zamkowej i po kilku tygodniach wywieziony do obozu na Majdanku, gdzie zmarł. Nie zachowały się żadne informacje ani odnośnie daty, ani okoliczności śmierci ojca Wiesława Gołasa.