Mimo jednoznacznego stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) w sprawie konieczności podwyżek dla żołnierzy zawodowych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wciąż pozostaje przeciwne wzrostowi wynagrodzeń wojskowych.
Stanowisko MSWiA zostało opublikowane w ramach uzgodnień na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego. Co istotne, służby podległe MSWiA, w tym policja, straż pożarna i Straż Graniczna, podwyżki już otrzymały. Żołnierze, choć narażeni na największe ryzyko w razie konfliktu, nadal pozostają bez dodatkowych środków.
Stanowisko MON: podwyżki konieczne i mieszczą się w budżecie
MON w swojej odpowiedzi na pierwotne uwagi MSWiA jasno wskazało, że zaplanowane podwyżki mieszczą się w ramach budżetu na 2025 rok i nie naruszają przyjętych limitów finansowych. W dokumencie resort obrony podkreślił, że:
- planowane podwyżki są zgodne z ustawą budżetową, która przewiduje średnioroczny wzrost wynagrodzeń na poziomie 5 proc;
- podstawowe pensje wojskowych wzrosną kosztem zamrożenia dodatków specjalnych, służbowych i motywacyjnych – środki, które normalnie trafiłyby na dodatki, przeznaczono na wzrost uposażenia zasadniczego;
- MON zaplanowało wzrost liczby żołnierzy zawodowych o ponad 14 tysięcy, co w naturalny sposób wpłynie na fundusz wynagrodzeń.