Osoby w spektrum autyzmu, nawet wysoko funkcjonujące i dobrze zaadaptowane społecznie, nie mogą pełnić zawodowej służby wojskowej - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Nie muszą one być jednak automatycznie dyskwalifikowane jako potencjalni kandydaci do pełnienia czynnej służby wojskowej, np. w formacjach WOT. Mogą również pracować w charakterze cywilnego pracownika resortu.
Temat pełnienia służby wojskowej przez osoby z niepełnosprawnościami wywołał poseł Waldemar Andzel. W interpelacji do ministra obrony narodowej wskazał, że zarówno ustawa z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, jak i akty wykonawcze do ustawy przewidują możliwość dobrowolnego pełnienia służby wojskowej przez osoby z niepełnosprawnościami. Wskazuje, że wśród nowych rozwiązań dopuszczono do służby w wybranych specjalnościach, grupach osobowych, osoby z niepełnosprawnością np. na stanowiskach związanych z cyberbezpieczeństwem. Ustawodawca uznał, że osoby z niepełnosprawnościami mogą posiadać kompetencje o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania Sił Zbrojnych, m.in. w zakresie informatyki, cyberbezpieczeństwa lub nowych technologii. Ochotnicy spełniający te kryteria mogliby służyć m.in. w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni.
Sukces jednostki 9900
Poseł chciał się dowiedzieć, jak wygląda możliwość dopuszczenia do służby wojskowej osób ze spektrum autyzmu. Powołał się na przykład izraelskiej armia, a konkretnie jednostki 9900, która zatrudnia osoby ze spektrum autyzmu do analizy satelitarnych zdjęć wywiadowczych oraz zdjęć wywiadowczych z dronów.