Stany Zjednoczone oraz 17 innych państw wysoko rozwiniętych zostało poddanych analizie w badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Bostonu. Porównanie liczby zgonów we wziętych pod uwagę krajach ukazało, że w samym 2022 r. ogólna śmiertelność w USA była o 38 proc. wyższa niż pozostałych państwach. W latach 1999-2022 odnotowano tam około 12,7 mln nadmiarowych zgonów. Naukowcy wskazali przyczyny.
Mimo dostępu do nowoczesnej medycyny mieszkańcy Stanów Zjednoczonych umierają znacznie częściej niż mieszkańcy innych bogatych państw. Głównymi przyczynami są choroby sercowo-naczyniowe i metaboliczne oraz zgony związane z narkotykami i alkoholem - wynika z badania naukowców z Boston University School of Public Health.
USA. Około 12,7 mln nadmiarowych zgonów w latach 1999-2022
Na łamach "JAMA Network Open" naukowcy przeprowadzili analizę danych dotyczących przyczyn zgonów w USA oraz w 17 innych krajach wysoko rozwiniętych, m.in. Kanadzie, Francji, Japonii i Wielskiej Brytanii, obejmującą lata 1999-2022.