Powstaniec warszawski brał udział w walkach w regionie Śródmieścia Północnego, broniąc placówek w regionie ul. Mazowieckiej i Kredytowej; dwukrotnie został ranny. Po powstaniu Jerzy Substyk był więźniem niemieckich obozów jenieckich. W 1946 roku powrócił do Polski.
O śmierci Jerzego Substyka poinformował na platformie X prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Odszedł Pan Jerzy Substyk ’Jurny’ - Powstaniec, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, bohater stolicy. Walczył w zgrupowaniu ’Bartkiewicz’ w Śródmieściu Północnym. Po Powstaniu trafił do niemieckiej niewoli. W październiku skończyłby 99 lat" - napisał prezydent stolicy. "Panie Jerzy, Warszawa zawsze będzie o Panu pamiętać" - dodał Trzaskowski.