Według WHO za nadwagę uznaje się wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 25. W Niemczech dotyczy to co drugiej osoby. Wśród mężczyzn odsetek osób z nadwagą jest jeszcze wyższy.
Ponad połowa dorosłych w Niemczech ma nadwagę. Wynika to z wyników mikrocensusu Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden. Zgodnie z nimi w 2025 r. nieco ponad połowa dorosłych, czyli 53,4 procent, miała wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 25. Od tej wartości Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje dorosłych jako osoby z nadwagą. 17,9 procent uznano nawet za osoby otyłe. Oznacza to, że miały one BMI powyżej 30 i tym samym uznano je za osoby z poważną nadwagą.
Zgodnie z danymi mężczyźni częściej mają nadwagę niż kobiety. W 2025 roku dwie trzecie mężczyzn (62,6 procent) miało BMI powyżej 25, a jedna piąta (19,9 procent) była otyła. Wśród kobiet w ubiegłym roku 43,8 procent miało nadwagę, a 15,8 procent było otyłych.