Po pół roku od publikacji nowelizacji rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 22 marca 2010 r. w sprawie wojskowych dokumentów osobistych żołnierzy zawodowych i uzgodnieniu tego z innymi resortami, na stronie portalu Rządowego Centrum Legislacji ukazał się kolejny projekt wykonawczy dotyczący legitymacji służbowej żołnierzy zawodowych.
W opublikowanym na stronie RzCL nowym projekcie rozporządzenia MON w sprawie legitymacji służbowej żołnierzy zawodowych, twórcy regulacji odeszli od nowelizacji rozporządzenia MON z 22 marca 2010 r. na rzecz pełnych przepisów. Podstawą tej zmiany jest art. 224 ust. 4 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655), który wprowadza wiele zmian w stosunku do uzgodnionej m.in. z MSWiA poprzedniej propozycji resortu obrony narodowej.
Kolejne podejście do legitymacji służbowej
Poprzednie regulacje omówiliśmy w artykule pt. „Karta ID-1 zastąpi legitymację żołnierza zawodowego”. W tych propozycjach chodziło m.in. o wymianę legitymacji z papierowej na kartę ID typu bankomatowego. Zmiany wymusiła ustawa z 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych. Celem było dostosowanie wzoru wojskowych dokumentów osobistych do wymagań określonych w tej ustawie w zakresie wprowadzenia zabezpieczeń przed fałszerstwem.
Obecne legitymacje służbowe żołnierza zawodowego mają wymiary 102 x 70 mm i składają się z 14 stron wykonanych ze specjalnego papieru ze znakami wodnymi. W odróżnieniu od papierowej wersji, nowa legitymacja służbowa kadry zawodowej ma formę spersonalizowanej metodą grawerowania laserowego karty identyfikacyjnej formatu ID-1 o wymiarach 85,60 mm x 53,98 mm, wykonanej z poliwęglanu. Karty te są często stosowane w bankowości (karty płatnicze, karty bankomatowe itp.