Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy wspierającej działania wojska, Policji i Straży Granicznej. Przygotowane przez MON rozwiązania zostały uznane za pilne, z prośbą o ich skierowane do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów, z pominięciem etapu uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają być rozpatrywane jeszcze w tym tygodniu na posiedzeniu rządu.
Projekt stanowi zbiór nowelizacji części przepisów m.in. Kodeksu karnego, ustawy o obronie Ojczyzny, ustaw o Straży Granicznej i Policji, jak również m.in. ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, regulującej jej użycie przez żołnierzy i funkcjonariuszy służb.
Zmiany w projekcie ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa polegają m.in. na:
- wprowadzeniu w ustawie 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248) nowej terminologii dotyczącej "operacji wojskowej prowadzonej na terytorium RP w czasie pokoju". Przez taką operację należy rozumieć "zorganizowane działanie Sił Zbrojnych prowadzone w celu zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznego państwa, niebędące szkoleniem lub ćwiczeniem", a także działanie na terytorium Polski wojsk sojuszniczych wspierających Wojsko Polskie. O użyciu Sił Zbrojnych do operacji wojskowej na terenie kraju ma decydować prezydent, na wniosek Rady Ministrów;