Nowelizacja Kodeksu pracy zmieniła m.in. wymiar i zasady udzielania urlopu rodzicielskiego. Choć przepisy obowiązują już blisko dwa tygodnie, wciąż brakuje zasad wnioskowania o opiekę. - Taka sytuacja nie powinna się wydarzyć - komentuje ekspertka ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Nowelizacja Kodeksu pracy weszła w życie 26 kwietnia 2023 r., a wraz z nią m.in. dyrektywa work-life balance, która ma na celu wprowadzenie równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym. Jak podaje Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, moc straciło dotychczasowe rozporządzenie w sprawie wniosków o udzielanie urlopów na dzieci. Pojawił się jednak mały problem.
Nowelizacja Kodeksu pracy. "Taka sytuacja nie powinna się wydarzyć"
Choć nowelizacja obowiązuje już 13 dni, na czas nie zostało przyjęte nowe rozporządzenie, które określiłoby treść wniosków składanych na nowych zasadach. - Taka sytuacja nie powinna się wydarzyć. Przepisy wykonawcze powinny być przygotowane wcześniej i wchodzić w życie wraz ze zmianami ustawowymi - oceniła w rozmowie z dziennikarzami Business Insider Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspertka ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich. Więcej na temat zmian w artykule: