W obliczu rosyjskiej agresji i problemów z rekrutacją młodych ludzi do Bundeswehry konserwatywna CDU postuluje powrót do obowiązkowej służby wojskowej. Jak radzą sobie z tym problemem inne kraje? O przykładach w innych państw Europy pisze "Deutsche Welle".
Po długich dyskusjach podczas swojego kongresu konserwatywna CDU zagłosowała za stopniowym powrotem do obowiązkowej służby wojskowej w Niemczech. Młodzi ludzie musieliby jak kiedyś obowiązkowo odbyć tzw. rok socjalny (zawieszony w 2011 roku), wybierając pomiędzy służbą wojskową a pracą w sektorze społecznym. "Będziemy stopniowo wycofywać zawieszenie powszechnego obowiązku służby wojskowej i przekształcać obowiązkową służbę wojskową w obowiązkowy rok socjalny" - stwierdza uchwała.
Służba w ramach tzw. roku socjalnego mogłaby być realizowana zarówno w Bundeswehrze, jak i w instytucjach społecznych. Do czasu jego ostatecznego wdrożenia ma zostać wprowadzony "obowiązek kontyngentowej służby wojskowej", uzależniony od potrzeb kadrowych w niemieckiej armii. Powodem stanowiska CDU są obawy wynikające z rosyjskiej agresji na Ukrainę i poważnych braków kadrowych w Bundeswehrze. Minister obrony Niemiec Boris Pistorius chce podjąć decyzję w tej sprawie do lata tego roku. A jak wygląda sytuacja w innych państwach Europy?