Są nielojalni, roszczeniowi, nie radzą sobie ze stresem, nie chcą pracować ponad normę. Taki jest stereotypowy obraz pokolenia Z. Ile jest w tym prawdy? Kłam temu twierdzeniu zadają analizy ekspertów rynku zatrudnienia, z których wynika, że młodzi ludzie są bardziej pracowici niż kiedykolwiek.
Chcą pracować mało, ale zarabiać dużo. Są roszczeniowi i nielojalni. Bardziej niż karierę cenią sobie zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Taki jest stereotypowy obraz pokolenia Z. Ile w tym prawdy?
Zetki wzięli pod lupę niemieccy analitycy z Instytutu Badań nad Zatrudnieniem (IAB) Federalnej Agencji Zatrudnienia. Z opublikowanych badań dotyczących tego właśnie pokolenia na rynku pracy wynika, że takie postrzeganie młodych ludzi nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości, a stereotyp jest powielany przez starsze pokolenie.
Jaka jest prawda o Zetkach
Błędne jest przekonanie o ich domniemanym lenistwie. Z przeanalizowanych przez specjalistów danych wynika, że wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 20-24 lat wzrósł od 2015 roku o ponad 6 punktów procentowych i osiągnął poziom około 76.