Resort zdrowia wniósł apelację od wyroku brukselskiego sądu z 1 kwietnia 2026 r. Amerykański koncern Pfizer zaskarżył Polskę o to, że ta odmówiła odbioru części szczepionek na COVID-19 w 2022 r.
Apelacja dotyczy wydanego w kwietniu tego roku wyroku Francuskojęzycznego Sądu Pierwszej Instancji w sprawie z powództwa Pfizer Inc., Pfizer Export B.V. oraz BioNTech Manufacturing GmbH przeciwko Polsce. Orzekł on, że Warszawa musi nie tylko odebrać od amerykańskiego koncernu Pfizer szczepionki przeciwko COVID-19 z 2022 roku (Ministerstwo Zdrowia podliczy, że do odbioru jest ok. 64 mln dawek), ale także zapłacić firmie 5 mld 644 mln zł, do tego ok. 170 mln zł kosztów procesowych.
Spór toczy się przed sądem w Brukseli, ponieważ to tam została zawarta umowa między Komisją Europejską a Pfizerem. KE zawarła kontrakt z amerykańskim producentem w imieniu krajów członkowskich w 2021 r., a Polska w ramach tej umowy zobowiązała się do zakupu określonej liczby szczepionek zgodnie z wynegocjowanym harmonogramem. W 2022 r. odmówiła jednak dalszego odbioru dawek.