Kancelaria Prezydenta RP odesłała medal, który ppłk rezerwy Maciej Moryc wysyłał w lutym prezydentowi Karolowi Nawrockiemu. Odznaczenie odesłano dopiero w tym tygodniu, po tym, gdy portal Gazeta.pl zwrócił się do prezydenckich urzędników z pytaniami.
Prezydent USA Donald Trump w styczniu w wywiadzie dla telewizji Fox News powiedział, że "nie jest pewien, czy Sojusz Północnoatlantycki będzie, gdy kiedykolwiek będzie go potrzebować". - Nigdy ich nie potrzebowaliśmy. Powiedzą, że wysłali wojska do Afganistanu. I tak zrobili, ale trzymali się trochę z tyłu, trochę z dala od pierwszej linii - stwierdził między innymi.
Prezydent Karol Nawrocki wówczas wprost nie potępił tej wypowiedzi. Zaznaczył na portalu X, że "nie ma wątpliwości, że Polscy żołnierze to Bohaterowie" i "zasługują na szacunek i słowa podziękowania za ich służbę". Przypomniał też, że "w Afganistanie poległo 44 odważnych Polaków: 43 żołnierzy i cywil". Prezydent był również "przekonany", że wypowiedź Donalda Trumpa nie dotyczyła Polski.