Długo wyczekiwany projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej został w końcu opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Z wyliczeń zawartych w dokumencie wynika, że na ochronę ludności MSWiA chce – począwszy od 2025 roku – przeznaczać 0,3 proc. PKB. Na powyższą kwotę będą się składać środki przekazywane na nowo tworzony Fundusz Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej w drodze wpłaty z budżetu państwa, w tym z części przeznaczonej na obronę narodową w wysokości około 0,15 proc. PKB oraz pieniadze pochodzące z rezerwy celowej. Dodatkowo w projekcie zapisano, że środki z funduszu w 50 proc. będą przekazywane do dyspozycji wojewodów, a pozostałe 50 proc. pozostanie w dyspozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Wraz z dokumentem opublikowano też uzasadnienie oraz Ocenę Skutków Regulacji. Dużą część OSR-u poświęcono kwestii finansowania ochrony ludności i obrony cywilnej.
Z dokumentu wynika, że na ochronę ludności i obronę cywilną rząd chce, począwszy od 2025 r. przeznaczyć 0,3 proc. PKB. Na powyższą kwotę – według zapisów - będą się składały środki przekazywane na Fundusz Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, w drodze wpłaty z budżetu państwa, w tym z części ”obrona narodowa” w kwocie około 0,15 proc. PKB oraz środki z rezerwy celowej.