Na ponad 130 mld zł oszacowano koszty wdrożenia ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej w latach 2025-2034, której projekt przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i zakończyło 21 czerwca konsultację międzyresortową. Nowe regulacje usuwają lukę prawną w zakresie funkcjonowania obrony cywilnej, którą spowodowało wejście w życie ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.
Ustawa o obronie cywilnej i ochronie ludności jest jednym z najważniejszych aktów prawnych jaki będzie przyjmowany w tej kadencji parlamentu. Władze wyciągnęły wnioski z wojny na Ukrainie kiedy to zatrzymanie ofensywy Rosji na Kijów stało się możliwe dzięki zaangażowaniu całego społeczeństwa.
Nowa ustawa ma nie tylko kompleksowo regulować kwestie związane z ochroną ludności i obroną cywilną, ale także uwzględnić współczesne wyzwania i zagrożenia dla ludności. Regulacje zostały przygotowane w oparciu o dobre praktyki, doświadczenia służb ratowniczych, wnioski z kontroli NIK, analizy rozwiązań systemowych w krajach europejskich oraz wynikające z prac naukowych i badawczych w obszarze ochrony ludności.