Sejm przyjął obywatelską ustawę o rencie wdowiej, uwzględniając rządowe poprawki ograniczające zakres działania tych przepisów z uwagi na wysokie wydatki publiczne. W głosowaniu udział wzięło 439 posłów, z tego za było 425, przeciw dwóch. Nowe regulacje dotyczą zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, w tym o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy i ich rodzin. Te przepisy - po akceptacji Senatu oraz po podpisaniu przez prezydenta RP - mają wejść w życie od początku przyszłego roku, a wypłata świadczeń w zwiększonej wysokości następowałaby od 1 lipca 2025 r.
Stan obecny
Projekt ustawy, pod którym podpisało się ponad 200 tysięcy obywateli zgłosiła lewica jeszcze za poprzedniej kadencji parlamentu. Obecnie, w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia. Osoba uprawniona do takich świadczeń musi dokonać wyboru, które świadczenie chce otrzymywać.
Obywatelski projekt ustawy zakładał wprowadzenie tzw. renty wdowiej, czyli możliwości przejęcia, przynajmniej części, emerytury zmarłego małżonka czy zmarłej żony. Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Autorzy projektu zaproponowali, by dojście do pułapu 50 proc. świadczenia było stopniowe, tzn. najpierw byłoby to 15 proc. tego drugiego świadczenia, potem 20 proc. i docelowo połowa. Jeśli osoba uprawniona samodzielnie nie podejmie takiej decyzji, będzie otrzymywać świadczenie wyższe.