Rezerwiści, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe w 2022 r. skarżą się rzecznikowi praw obywatelskich, że gdy w urzędach gmin składają wnioski o wypłatę rekompensaty utraconych zarobków, dostają informację, że świadczenia wypłaca dowódca danej jednostki wojskowej. Wojsko inaczej jednak interpretuje przepisy. Czy w okresie przejściowym, które ma obowiązywać do końca tego roku, rezerwiści nie otrzymają należnego wynagrodzenia? Interwencji podjął się rzecznik praw obywatelskich ( RPO).
W okresie obowiązywania ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP świadczenie pieniężne ustalał i wypłacał wójt lub burmistrz (prezydent miasta) na udokumentowany wniosek uprawnionego żołnierza rezerwy lub osoby przeniesionej do rezerwy niebędącej żołnierzem rezerwy, złożony nie później niż w ciągu trzech miesięcy od zakończenia ćwiczeń wojskowych. Sytuacja zmieniła się po wejściu w życie ustawy z 11 marca br. o obronie Ojczyny. Od 23 kwietnia 2022 r. wszyscy dotychczasowi żołnierze rezerwy stali się żołnierzami pasywnej rezerwy. Podstawą jest art. 312 ust. 5 i 10 ustawy o obronie Ojczyny
Składając w urzędzie wniosek o wypłatę rekompensaty, żołnierze rezerwy otrzymują informację, że w sprawie wypłaty świadczenia właściwy jest dowódca jednostki wojskowej, w której zainteresowany pełnił służbę. Urzędnicy powołują się przy tym na obowiązujące od 26 maja br. rozporządzenie MON z 20 maja 2022 r. w sprawie świadczenia pieniężnego dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową, żołnierzy aktywnej rezerwy i żołnierzy pasywnej rezerwy. Zgodnie z nim dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę, wypłaca mu świadczenie pieniężne w terminie 30 dni od złożenia wniosku o jego ustalenie i wypłatę. Stwierdza o tym w rozkazie dziennym jednostki wojskowej, wskazując daty i liczbę dni pełnienia tej służby w danym miesiącu. Inne urzędy na podstawie art. 65 § 1 Kpa przekazują przyjęte wnioski o wypłatę do dowódców właściwych jednostek wojskowych, opóźniając wypłatę świadczenia.