Mija rok od powołania koalicyjnego rządu i objęcia resortu obrony przez prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza. MON kontynuuje programy modernizacyjne poprzedniego kierownictwa, wojsko nadal wspiera służby na wschodniej granicy. Resort rozwiązał natomiast podkomisję smoleńską.
Tę kontynuację wysoko ocenia były szef BBN i wiceminister obrony, obecnie wykładowca akademicki, gen. bryg. w st. spocz. Stanisław Koziej. Zwraca zarazem uwagę że zakupy należałoby przeanalizować pod względem wielkości zamówień i w razie potrzeby skorygować plany. Do plusów zalicza zaprzestanie wykorzystywania wojska do celów partyjnej polityki i dobre relacje MON z prezydenckim BBN, a do niedostatków - brak zaktualizowanych dokumentów strategicznych.
Kontynuacja zakupów
W sierpniu br. MON zamówiło 96 śmigłowców AH-64E Apache za ok. 40 mld zł – o sprzedaż takiej liczby tych maszyn wystąpił do Amerykanów minister Mariusz Błaszczak w 2022 roku. Resort podpisał też drugą umowę wykonawczą na system artylerii rakietowej K239 Chunmoo (Homar-K) z Korei Południowej. Za 72 wyrzutnie, kilka tysięcy pocisków kierowanych, pakiet logistyczny i szkoleniowy oraz transfer technologii potrzebnych do produkcji modułów wyrzutni w kraju Polska zapłaci ok. 6,5 mld zł.