Władze na Kremlu chcą włączyć cztery okupowane ukraińskie obwody do Południowego Okręgu Wojskowego, a Zachodni Okręg Wojskowy podzielić na dwa. Zmiany, kluczowe dla organizacji rosyjskiej armii, mają wejść w życie z początkiem marca przyszłego roku.
W latach 80-tych ubiegłego wieku obszar ZSRR podzielony był na aż 16 okręgów wojskowych. Rozpad ZSRR i powstanie w 1991 roku Rosji spowodowały, iż nowe terytorium tego państwa zostało podzielone na 8 okręgów wojskowych, a kaliningradzka esklawa została wojskowym rejonem specjalnym. Pierwszą poważną reformę podziału wojskowego kraju Rosjanie przeprowadzili w 1998 roku. Wtedy Zabajkalski Okręg Wojskowy został rozformowany i podzielony pomiędzy sybirski i dalekowschodni. Kolejne zmiany nastąpiły w 2001 roku, kiedy okręgi nadwołżański i uralski połączono w jeden Nadwołżańsko-Uralski Okręg Wojskowy.
Zasadniczą reformę przeprowadzono w dwóch etapach w 2010 roku. Z 6 okręgów wojskowych i rejonu specjalnego utworzono 4. Najpierw okręgi moskiewski i leningradzki oraz rejon kaliningradzki połączono w jeden nowy Zachodni Okręg Wojskowy, a później okręgi nadwołżańsko-uralski i syberyjski połączono w nowy Centralny Okręg Wojskowy. Równocześnie Północno-Kaukaski Okręg Wojskowy zmieni nazwę na południowy, a Dalekowschodni Okręg Wojskowy na wschodni.